Arvamus ettepanekutest Rick Falkvinge ja Christian Engströmi raamatust "The Case for Copyright Reform"
Isegi füüsiliste asjadega omandamine tihti on vaidluse põhjus, inimesed mitu sajandid töötasid, et situatsioon oleks vähem küsitav ja praegu on aeg leida reeglid ja juhised, et intellektuaalomandi küsimusi tekkiks imeharva. Ja teha seda on vaja nii, et kõik inimesed säilitaks oma fundamentaalsed õigused, suured kompaaniad ja autorid võiks oma intellektuaalomandist raha saada, aga tavalised kasutajad võiks ka suur hulk informatsiooni saada ilma seda, et raha maksma. Raamat teeb 6 ettepanekut, kuidas võiks copyright´i muuta paremaks.
1.) Moraalsed õigused on muutamata
See tähendab, et ainult inimesed, kes tõsiselt mõtlesid välja ja tegid mingi asja võivad nimetada ennast selle asja autoriteks. Ma olen täiesti sellega nõus ja minu jaoks seal ei või olla mingeid kahtlusi, sest on juba teada väga palju erinevaid situatsiooni, kui inimesed pettisid terve maailma ja ainult mitu kümme aasta pärast maailm sai teada tõelisest autoriks, kes elas kõik need aastat palju halvem, kui võiks. Aga oma õigust on tihti raske tõendada ja sellele on vaja kuulutada mitu aastaid.
2.) Tasuta mitte kommerts jagamine
Kõik mis inimesed teevad oma huvi jaoks või lähedastega jagamiseks võib teha, kui sul ei ole seal kommertshuvi. Tõsiselt ei tahaks elada maailmas, kus on vaja karda karistust, kui sa lihtsalt jagas oma sõbrammaga luuletuse, mis sulle meeldis. Aga on vaja mäletada, et sellel asjal on autor ja peaks tema nimi kirjutada.
3.) 20 aastat kommerts monopoli
Praegu monopol kehtib elujooksul ja 70 aastat pärast surma. Muidugi väga pikk aeg, aga kui mõelda autori poolt, siis ma ka tahaks, et üks väga edukas mõtte elataks mind kogu elu ja veel minu sugulasi pärast surma. Kui aga maailm muutub praegu nii kiresti, et see aeg võib olla lubamatu pikk. Muidugi sa oled alatiseks selle leiutaja, aga see võiks anna rohkem head maailma, kui 20-30 aasta pärast inimesed võiks vabalt kasutada sinu tööd. Ei saa öelda, et 20 aastat kõigile sobiks, selle pärast et see on väga suur hüpe praegusest.
4.) Registreerimine pärast 5 aastat
Kui sa tegid mingi uue töö, sul on viis aastat, et oma õiguse registreerida. Mulle tundub, et see aitab vältida situatsiooni, kui inimene juba kasutas mingi töö enda huvides, võib olla see sai ajaga populaarseks ja pärast tuleb autor ja ütleb, et sul ei olnud õigust kasutada tema tööd. Aga teisel küljel, mulle tundub, et kui on väitlus, näiteks, kes on selle filmi tegelase autor, siis see võib kanduda väga aeglaselt, võib olla selles situatsioonis peab olema teine käitumine.
5.) Tasuta katse
See on mõeldut, et oleks võimalus vabalt kasutada osad teise inimese tööst, et teha midagi uut, näiteks, paroodiat või remix´id. Tihti inimesed saavad inspireerimist muusikast või filmist. Ja see uus asi võib olla päris teistsugune või võib teha populaarsemaks oma allikat. Loov peab olema vaba ja sellelt on vaja anda inimestele õigust kasutada kõik olemasolevad materjaalid.
6.) Ban DRM´ile
“Digital Rights Management” on list töödest, mida tavalised inimesed ei saa kasutada isegi kui neil on õigus seda teha. Tundub loogiliselt, et ei ole mõttet muuta copyright´i, kui kellegil on õigus sellega mitte arvestada ja teha nii, nagu on nendele kasulikkum.
Et võiks kehtida need muudatused on vaja alati mäletama ja tagama esimest: autoriks võib nimetada ainult inimese, kes oli selle looja ja ta on selle autor alatiseks.
Kommentaarid
Postita kommentaar