Juhtimine on raske töö ja mitte kõik inimesed on valmis endale nii palju vastutust võtma. Juhataja võib endale võtta erinevad rollid (panin seda endale, et võiks pärast kergesti leida):
- juht (leader) – juhil peab olema selge pilt sellest, kuhu ta tahab jõuda, ning ta peab suutma „vedada” sinna kogu meeskonna.
- teavitaja/suhtleja (communicator) – juht kogub, süstematiseerib ja levitab infot vastavalt saajate rollidele; halba ei tee ka võime infot tõlgendada ja eri osapooltele arusaadavaks teha, samuti tuleb aeg-ajalt otsustada, kellele seda jagada.
- treener/juhendaja (coach) – juht peaks suutma valida õiged inimesed ning stimuleerida nende edasist arengut, samuti on sarnaselt meeskonnamängude treeneritele kesksel kohal koostööoskuste edendamine meeskonnas.
- mentor/õpetaja (mentor) – ideaalis tuleneb juhi autoriteet mitte tema ametikohast, vaid teadmistest ja isiksuseomadustest; eriti oluliseks muutub see olukordades, kus on vaja pikemaajalist lähedast koostööd väheste inimestega.
- arengumootor (change agent) – juhi ülesandeks on tagada ajaga kaasaskäik ning innovaatilise õhkkonna loomine.
- ülemus (power broker) – vahel peab juht ka võimu kasutama, ent selle oskusest sõltub tihti, kuidas olukord laheneb ning kas sellega võivad tekkida uued riskitegurid (näiteks töötaja vallandamisel).
Kui küsitakse suure äri juhataja kohta, esimine inimene, kes tuleb meelde on Steve Jobs, kes oli Apple´i asutaja ja peajuht. Ta oli tõsine arengumootor, kui Apple tegi väga palju innovatiivseid asju, mis teised ettevõted pärast kopeerisid. Ta ei kardnud teha uued asjad ja said aru, et inimesed ei tea veel, et mingi asi neil on vaja, kui sellist asju ei eksisteeri, kui näidata inimestele midagi uut, siis nad saavad aru, et ilma selleta ei saa elada. Ja temal oli võime näha, kuidas peab asi välja nägema ja mis see peab tegema, et inimesed tahaks omandada seda.
Ta oli ka juht, ta räägis, et parim juhataja on ere ja elav inimene, kes võib ise palju anda projektile ja kellel ei olnud eesmärk juhatajaks saada. Ta arvas, et andekas töötaja ei vaja, et keegi juhandaks teda, aga ta peab täpselt teadma, mida on vaja teha ja kuidas see, mis ta loob peab välja nägema ja miks see töö on oluline. Jobs´il oli võime inimestele edasi anda oma arusaamine sellest, mis on vaja teha ja oma energiat, et töötajad tahakis sellega tegema. Rohken temast.
Steve Jobs |
Teine inimene. kellest tahaks rääkida on Amazon´i direktor - Jeff Bezos. Minu meelest, roll, mis ta rohkesti kasutab on ülemus, sest on vaja palju jõudu, et areneda oma äri nii, nagu sa arvad, et on õige ja mitte nii, kuidas teised teevad. Kui kõik ettevõted teevad nii, et nende töötajatele oleks parem, Bezos arvab ainult klientidest. Ta rääkib, et nende tõsine juht on Amazon´i kasutaja ja kõike on vaja teha nii, et ta oleks õnnelik. Temal ja mänedžeridel on palju vähem palk, kui võiks olla, kaubaaidad peavad nii töötama, et inimesed saaks oma tellimusi võimalikult kiiresti, kui võetakse uue töötaja, siis vaadetakse, et ta teaks kuidas võimalikult odavalt halvast olukorrast välja pääseda.
Veel ta on teavitaja, sest ta ise kogub välja palju informatsiooni, sellest, millised probleemid on kasutajatel, mis võiks paremaks teha ja kuidas, loeb kõik kommentaarid ja annab seda informatsiooni edasi teistele mänedžeridele, et kiiremini olukorda paremaks muuta. Informatsioon võtsin sealt.
Jeff Bezos |
Kommentaarid
Postita kommentaar